موکاپ (mock-up) یا پیکرنما یا فایل پیش نمایش ، قالب‌های گرافیکی آماده‌ای هستند که در موضوعات مختلف و با فرمت PSD می‌توان در امور طراحی به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده نمود.

موکاپ چیست؟ تعریف از ویکی پدیا:

طراحان می‌توانند به کمک موکاپ، طرح اولیه خود را قبل از اجرا و چاپ در قالب اصلی مشاهده کرده یا از آن به عنوان یک فایل گرافیکی زیبا در پروژه‌های طراحی خود استفاده نمایند. برای مثال فرض کنید طراحی یک لیبل برای یک قوطی محصول را طراحی کرده‌اید، برای این منظور می‌توانید با کمک فایل موکاپ ، طرح لیبل خود را بر روی یک بطری واقعی انداخته تا مشتری کار نهایی را به صورت سه بعدی و واقعی مشاهده کند.

موکاپ‌ها در موضوعات مختلفی چون جعبه محصول ، کارت‌های ویزیت ، پرچم ، پوستر ، لوگو ، ست اداری ، کاتالوگ و بروشور ، موبایل و تبلت ، کارت تبریک و … طبقه‌بندی می‌شوند و این بدان معناست که در هر یک از موضوعات فوق ، می‌توانید طرح خود را به صورت سه بعدی و واقعی برای مشتری نمایش دهید .

درخواست می شود جهت آشنایی بیشتر با لایه باز موکاپ و نحوه استفاده از آن به این مقاله سری بزنید.

موکاپ (Mockup) چگونه کار می کند:

در تولید و طراحی، موکاپ یا mockup یا mock-up ، مقیاس کوچک یا مدل کامل یک طراحی یا دستگاه است، که برای آموزش، نمایش، ارزیابی طراحی، ارتقاء و سایر اهداف مورد استفاده قرار میگیرد.

موکاپ چیست ، یک مدل کوچک از نمونه اولیه است، اگر حداقل بخشی از قابلیت یک سیستم و همچنین امکان تست یک طراحی را فراهم کند.

مدلهای پیشرفته از یک ایده مهندسی را در نظر بگیرید، اکنون می توانید آن را در صفحه طراحی با یک پاک کن پاک کنید و یا می توانید آن را بعدا در محل ساخت با یک چکش تغییر دهید و یا تعمیر کنید.

مدلها و موکاپ ها تقریبا در هر جا که یک محصول جدید طراحی می شود به عنوان یک ابزار طراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

نمونه های استفاده از موکاپ در صنایع و موضوعات مختلف:

صنعت خودرو
مدل ها در صنعت خودرو به عنوان بخشی از فرآیند توسعه محصول مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که ابعاد، تصور کلی و شکل ها در آزمایش تونل باد آزمایش می شوند.

همچنین می توانند برای آزمایش واکنش مصرف کننده مورد استفاده قرار گیرند.

مهندسی سیستم ها
موکاپ ها، فریم ها و نمونه های اولیه در مهندسی نرم افزار و سیستم ها خیلی بدون اشکال نیستند، در حالیکه موکاپ ها یک روش طراحی رابط کاربر بر روی کاغذ یا تصاویر کامپیوتری هستند.

به این ترتیب موکاپ نرم افزاری به نظر واقعی خواهد رسید، اما کاری فراتر از آنچه که کاربر می بیند انجام نمی دهد.

آزمایشات ارتش
موکاپ ها بخشی جدایی ناپذیر از فرایند آزمایشات ارتش است.

برای مثال، برای آزمایش عوامل انسان و آیرودینامیک مورد استفاده قرار می گیرند. در این زمینه، این مدل ها شامل قاب سیمی می باشند.

کالاهای مصرفی
موکاپ ها و مدل های مورد استفاده در صنعت کالاهای مصرفی به عنوان بخشی از فرایند توسعه محصول، جایی که ابعاد، عوامل انسانی، تصور کلی و هنر تجاری در تحقیقات بازاریابی آزمایش می شود.

مبلمان و کابینت آشپزخانه
موکاپ ها و مدل ها معمو لا برای طراحان، معماران و کاربران نهایی، در مبلمان سفارشی و کابینت آشپزخانه مورد نیاز هستند.

که تنها برای تایید طراحی یک ماکت کامل با استفاده از مواد ارزان ساخته می شود.

هنگام طراحی یک قطعه کاربردی از قبیل صندلی و یا میز، می توان از مدل ها برای تعیین اینکه آیا آنها با اشکال و اندازه های انسانی متناسب هستند یا خیر، استفاده کرد.

طرح هایی که این مسائل را نادیده می گیرند ممکن است برای استفاده مفید نباشند.

موکاپ ها و مدل ها نیز می توانند برای تست رنگ و جزئیات پایانی طراحی مورد استفاده قرار گیرند، که از طرح های اولیه قابل دیدن نیستند. مدل های مورد استفاده برای این منظور می توانند در یک مقیاس کوچک باشند.

مهندسی نرم افزار
شایع ترین استفاده از Mockup ( موکاپ )، در توسعه نرم افزار ایجاد رابط کاربری است، تا بدون نیاز به ساخت نرم افزار، قابلیت های اساسی آن را شبیه سازی می کند و به کاربر نشان می دهد.

موکاپ یا مدل های نرم افزاری UI می توانند از طرح های بسیار ساده روی صفحه کشیده شده، از طریق بیت مپ های واقع گرایانه، تا رابط های نیمه کاربردی کاربر، توسعه یافته در ابزار توسعه نرم افزار باشد.

اغلب نمونه ها برای تست بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل اصلی ایجاد چنین مدل هایی این است که قادر به تست یک بخش از یک سیستم نرم افزاری (واحد) بدون نیاز به استفاده از ماژول های وابسته باشند.

معماری
در ابتدای ساخت و ساز پروژه، معماران اغلب، به پیمانکاران دستور تهیه یک مدل از پروژه با استفاده از مواد مورد استفاده، برای بررسی بیشتر را می دهند.

این کار به تیم طراحی اجازه می دهد تا بررسی مواد و انتخاب رنگ، و تغییرات لازم را، قبل از سفارش محصولات انجام دهند.

مدل های معماری نیز می توانند برای تست عملکرد (مانند نفوذ آب، در نصب و راه اندازی پنجره ها) مورد استفاده قرار گیرند و برای ارائه دستورات لازم درباره جزئیات عملیات نصب به پیمانکاران جزء کمک کند.

همچنین از فروشگاه اختصاصی کاتالوگ طرح آماده لایه باز گرافیک PSD – EPS بازدید نمایید.

مطالعه بخش مقالات با صدها عنوان مقاله کاربردی پیشنهاد می گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.